Световен ден на УСМИВКАТА
5.10.2018 г. е Световния ден на УСМИВКАТА
Вече 20 г. първият петък на октомври (т.г. е на 5.10) се отбелязва в много страни като Световен Ден на Усмивката.
Академията за практическа психология в образованието (АППО – инициатива на СПвО на ДПБ и Човек Плюс) ви кани да го отбележите по начин, който вие изберете за подходящ за вас и хората около вас – деца и възрастни. Това е повод за проява на позитивни емоции и за сплотяване между хората. Девизът на този ден иницииран от Харви Бол (създателят през 1963 г. на изображението на стилизирано жълто усмихнатото лице) е „Направи добрина – помогни на някого да се усмихне”.
Има стотици начини да отбележим деня на Усмивката, особено с децата и юношите.
Най-добре е вие заедно с подрастващите сами да измислите вашия начин.
Ако имате нужда от стартови идеи – напишете в Гугъл „ден на усмивката в училище” или „smile day in school” и прегледайте какво ще ви излезе в разделите „Всичко”, Изображения” и „Видеоклипове”. Можете да посетите и официалния сайт на деня – https://www.worldsmileday.com/
Първоначални идеи:
– Най-лесния и бърз начин е да разпечатате цветно на 1 лист А4 от самозалепваща се хартия (изтеглете оттук – http://dox.bg/files/dw?a=2d3f4ea5e5) 30 класически смайлс – изрежете ги и си ги залепете на дрехите.
– За по-малките са подходящи различни игри – вижте напр. тук – https://bit.ly/2ybjZmp, както и въведете правило – всеки ден в детската градина и в училището да започва и завършва с усмивка към другите.
– За по-големите деца – напр. направете си видеоклипове с усмивки и ги изпратете на ваши приятели и близки
– За гимназистите – за по-действените – импровизирайте и заснемете някой скеч и също го разпространете в мрежата до приятели, а за по интелектуално настроените – проучете историята на смайловете, емотиконите и емоджитата в интернет и ги представете на вашите ученици (напр. най-стария смайл е на 4 000 г.). Можете да направите и на някое публично място през голямото междучасие или след часовете флашмоб с акцент върху усмивката и реализация на девиза на деня на усмивката – направете му видео и го разпространете.
– А за цялото училище/ДГ можете да направите групова снимка на двора подредени във вид на усмихнато лице.
Основната идея на описаните по-горе изяви, както и на много подобни е да се въведе в ДГ и в училищата позитивната практика поне веднъж седмично да се отбелязва от всички – деца и възрастни (учители и родители) някое важно, и по-възможност забавно, събитие. Това ще създава положителен настрой в класовете и в училище, ще сплотява децата и учениците, ще стимулира позитивен климат в ДГ и в училището като цяло.
Всеки месец ние от АППО ще ви предлагаме отбелязване на подобни събития, които са част от нашата програма „Позитивни Събития”, защото добрата стратегия е не толкова да се борим с негативните неща при учениците, колкото да стимулираме позитивните изяви сред тях и, ако го правим достатъчно дълго и настойчиво, това ще развива характера им и ще спомага за благополучието им, неща които са ключови за техния успех в живота.
Напр. следващото събитие е отбелязването на 10.10.2018 г. световния ден на психичното здраве. Ние ще ви изпратим в понеделник някои идеи в тази насока. Тук само ще отбележим, че за разлика от психиатрите и част от психотерапевтите, които на този ден акцентират върху психичните болести, е желателно психолозите да акцентират на т.н. „позитивно психично здраве” и как то да се развива сред подрастващите и възрастните. Затова ние ще акцентираме през този ден да се покаже как е възможно благополучието и процъфтяването в училище и ДГ.
На имейла на Академията – akademia_ppo@abv.bg може да изпратите снимки и видеоклипове за това как при вас се е отбелязал световния Ден на Усмивката – 5.10.2018 г.
Оттук можете да изтеглите официалния постер за световния ден на усмивката – отбелязващ 20-та му годишнина.