Международен ден за безопасен интернет
Във връзка с Международния ден за безопасен интернет, който тази година се отбелязва на 5 февруари под мотото „Заедно за по-добър интернет”, Държавната агенция за закрила на детето организира кампания, с която цели да насочи вниманието към необходимостта да се обединят усилията на обществените организации, държавните институции и бизнеса за превръщането на интернет в по-безопасна и благоприятна за развитието на нашите деца среда.
Международният ден за безопасен интернет се провежда през месец февруари всяка година и има за цел да насърчи безопасно и отговорно използване на онлайн технологиите и мобилните устройства от децата и младите хора по цял свят. Започнал като европейска инициатива, през последните години Денят за безопасен интернет се отбелязва в цял свят.
Мотото на кампанията на ДАЗД е „Общувай разумно в интернет!“, а акцента е поставен върху дигитално-медийната грамотност на младите хора и безопасното общуване в интернет.
Националната стратегия за детето (2019 – 2030), която е публикувана за обществено обсъждане, също адресира проблема за безопасността на децата във виртуалната среда. Посочва се, че общуването в интернет има все по-съществено значение за социализацията на децата. Заедно с това обаче нарастват и социалните рискове в средата за детско развитие. В условията на дигитална трансформация това предполага формирането на ново равнище на умения, свързани с търсенето и използването на съдържание в интернет.
Днес световната мрежа е ежедневна среда за общуване, учене, работа и развлечение, а децата от все по-ранна възраст използват технологиите онлайн. Изследвания показват, че възрастта, на която децата започват да използват интернет, е все по-малка. Според национално представително проучване, проведено в България през 2016 г., средната възраст, на която децата за пръв път влизат в интернет, е 8 години. Сред най-популярните дейности в интернет са, на първо място, гледане на видеоклипове, на второ – използване на социалните мрежи. Ако гледането на видеоклипове онлайн крие рискове, произтичащи предимно от неподходящото им съдържание, то социалните мрежи могат да бъдат използвани като инструмент за онлайн тормоз и злоупотреба.
Интернет предлага неограничени възможности за информиране и съдържа разнообразие от образователни ресурси, подходящи за децата и младежите от всички възрасти и групи, но крие предизвикателства и заплахи. Най-успешният начин за намаляване на злоупотребите с деца в интернет е превенцията. Ето защо, следва да бъдат насърчени всички усилия на младите хора за саморегулиране и за по-добра информираност, както и те да бъдат пряко ангажирани в инициативи за създаване на по-безопасна онлайн среда.
В много училища в България са разработени правила за сигурност и безопасност в интернет, които са включени в правилника за дейността на училището, в етичния кодекс на училищната общност или в други документи. Тези правила съдържат конкретни изисквания за етично поведение в онлайн среда; въвеждат регулации за онлайн безопасност, както и мерки срещу рисково поведение в интернет, кибертормоз и други заплахи.
Държавната агенция за закрила на детето настойчиво препоръчва този положителен опит да бъде приложен във всички български училища и поощрява училищните общности да намерят подходящите начини за противодействие срещу заплахите в онлайн среда.
На интернет страницата на ДАЗД, https://sacp.government.bg, в рубриката „Децата в информационното общество“ е публикувана информация и линк към приложението „Protect Your kid” (http://protectyourkid.bg/). Приложението е създадено на български език за Андроид телефони и таблети и позволява на родителите да контролират времето, което детето им прекарва в социалните мрежи, както и да ограничават достъпа до неподходящо онлайн съдържание. То съдържа GPS функция, посредством която родителят може да се информира за местоположението на своето дете по всяко време. В същата рубрика е публикувана и полезна информация как родителите могат да упражняват контрол върху съдържанието, което децата им достъпват в интернет и по този начин да ги предпазват от рисковете и опасностите във виртуалната среда. Линк към интернет страницата на Центьра за безопасен интернет, http://www.safenet.bg/bg/risks, препраща към информация за основните рискове и опасности за децата в интернет и как можем да им се противопоставим.