ИЗИСКВАНИЯ И ПРОЦЕДУРИ
за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави съгласно НАРЕДБА № 11 от 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците Обн. – ДВ, бр. 74 от 20.09.2016 г., в сила от 20.09.2016 г. Издадена от министъра на образованието и науката
Глава пета
ПРИЗНАВАНЕ, ПРИРАВНЯВАНЕ И ВАЛИДИРАНЕ НА РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО
Раздел I
Признаване на училищно обучение, образование и професионална квалификация
І. Признаването е официално писмено потвърждение на съответствието на завършен период, клас, етап, завършена степен на училищно образование и придобита професионална квалификация в училище на чужда държава или в училище от системата на Европейските училища с тези в училищното образование в Република България.
ІІ. Признаването се извършва с цел:
-
Достъп до обучение в системата на предучилищното и училищното образование;
-
Достъп до професионално обучение;
-
Достъп до обучение в системата на висшето образование;
-
Улесняване на достъпа до пазара на труда.
-
Достъп до кандидатстване за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство (МПС).
ІІІ. Желаещите признаване на завършен период, клас, етап, на завършена степен на училищно образование и/или на професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави, подават следните документи:
-
Документ за училищно образование и/или професионална квалификация;
- Документ, в който се посочва какви права дава документът по т. 2 за продължаване на образованието, в случаите, когато това не е посочено в документа по т. 2;
- В случай че лицето желае да продължи обучението си в първи или втори гимназиален етап в българско училище – справка за изучаваните учебни предмети с хорариума на учебните часове и поставените оценки, ако не са вписани в документа по т. 2;
- превод на български език на документите по т. 2, 3 и 4 от заклет преводач;
- Документ за последния завършен клас в българско училище (ако има такъв) преди обучението в училище на чужда държава;
- Документ за платена държавна такса – за документи, подадени в РУО.
Документите по ал. 1, т. 2, 3, 4, 5 и 7 се подават в оригинал, а документите по т. 6 – в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа..
Допълнително при необходимост се представят и други документи, свързани с признаването, посочени от комисията или от директора на приемащото училище.
Когато в училище на чужда държава или в училище от системата на Европейските училища са завършени два или повече класа от гимназиалния етап съгласно българската образователна система, се представят документи по ал. 1 за всеки завършен клас, респективно за всеки гимназиален клас или етап.
Документите по ал. 1, т. 2, 3 и 4 и поисканите допълнително се легализират, превеждат и заверяват в съответствие с Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, с подписаните договори между Република България и държавата, в която са издадени, или по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, утвърден с Постановление № 184 на Министерския съвет от 1958 г. (ДВ, бр. 73 от 1958 г.), с изключение на документите, издадени от училище в системата на Европейските училища, които не се легализират.
Списък на страните по Хагската конвенция
Списък на страните, с които България има сключени двустранни договори за правна помощ
Изключения се допускат за документи на лица, търсещи или получили международна закрила, които може да не са легализирани и заверени.
Документите за завършен период или клас за класовете от VII до ХII включително, за етап от гимназиалната степен, както и признаването на средно образование и/или на професионална квалификация се подават в РУО по избор на лицето или неговия родител (настойник, попечител, представител на непридружените малолетни и непълнолетни лица, търсещи или получили международна закрила).
Заявлението и документите могат да бъдат подадени:
-
Лично – с документ за самоличност за пълнолетните граждани;
-
От родителите на ученика или от настойник/попечител, удостоверено с документ;
-
От други лица – с писмено пълномощно с нотариална заверка на подписа или адвокат с изрично адвокатско пълномощие.
Документите се подават в РУО – Видин, пл. Бдинци 2А, ет. 12, стая 11 всеки работен ден от 9.00 часа до 17.30 часа всеки ден.
Държавни такси за разглеждане и издаване на документ:
За признаване на документ за завършен етап на училищно обучение,
издаден от училища на чужди държави, се събира такса 35 лв.
За признаване на документ за завършена степен на образование и
професионална квалификация, издаден от училища на чужди
държави, и за издаване на удостоверение се събира такса 50 лв.
Държавната такса се внася по сметката на РУО – Видин
IBAN – BG05UNCR76303100112099
BIC – UNCRBGSF
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК
Такси не се събират, когато лицата, които искат признаване, са в задължителна училищна възраст.
Признаване се отказва, когато:
-
Подадените документи не съответстват на чл. 108;
-
Се установят съществени различия между данните от представените документи и установените критерии по чл. 109, ал. 1, изразяващи се в необходимост от полагане на приравнителни изпити за съответен клас по най- малко половината от учебните предмети съгласно действащия към момента на признаването рамков или типов учебен план в българското училище;
-
Документите са издадени от училище на друга държава, което не е признато от компетентен държавен орган на съответната страна за част от системата й за светско училищно образование.
Отказът се мотивира и Комисията писмено уведомява заинтересувания за мотивите за отказа.
Комисията се произнася по всеки конкретен случай на признаване в срок до един месец, считан от датата на представяне на документите по чл. 108, ал. 1.
ВАЖНО! При изгубен или негоден документ, издаден от РУО – Видин, лицето може да заяви желание до началника на РУО по горепосочения ред за издаване на дубликат.
Документите за завършени от І до VІ клас включително се подават в училището, в което лицето желае да продължи обучението си. Директорът се произнася по всеки конкретен случай на признаване в срок до 10 дни, считан от датата на представяне на документите. Не се дължат държавни такси.